• WPC Nedir ?
/ by /   Timbers Kompozit Deck / 0 comments

WPC NEDİR? (Wood- Plastic Composite)

WPC NEDİR ?

WPC ürünler isminden anlaşılacağı şekilde wood (ahşap) ve plastic (plastik) karışımıyla oluşturulmuş composite (kompozit) ürünlerdir. Kompozit malzeme ahşabın doğal ve şık görünümünü , plastiğin dayanıklı ve uzun ömürlü yapısıyla birleştirerek; sıradan şıklıktan da öte ahşaba karşı bakım istemeyen, kaymaz ve kıymıklanmaz ürünler üretmek için geliştirilmiştir. WPC üretiminde kullanılan ahşap tozunu elde etmek için ayrıca ağaç kesilmez, üretimden arta kalan ahşap talaşı kullanılır. İçerisindeki plastiklerle beraber WPC ürünler %100 geri dönüşüm malzemesinden üretilir.Yani çevre dostudur. WPC ürünler, aşınmaya, çürümeye, hava koşullarına, böceklenmeye karşı dayanıklıdır.

Ekstrüzyon işlemi sonrası elde edilen her tarafına eşit dağılmış kimyasallar sayesinde suyu çekmez ve içerisinde bulunan ağaç parçalarının zarar görmesini engeller. Şekillendirilebilir ve kesilebilir. Ahşap ürünlerinde kullanılan tüm montaj ve kesme aletleri WPC için de kullanılabilir. Geri dönüşüm malzemesinden üretildiği için sürdürülebilir bir üründür. Mevcut ihtiyaçları karşılarken, gelecek nesillerin de ihtiyaçlarının farkında ağaç ve doğa dostu bir üründür.

Dış mekanlarda kullanılan emprenyeli cami iroko yada teak gibi ahşap zemin kaplamalar, periyodik bakıma ihtiyaç duyarlar ve kullanım ömrü WPC’ye göre kısıtlıdır. Vernik, boya, zımpara gibi 8-10 yada bir yapılması gereken bakımın maliyeti vardır. Sert iklim koşulları, güneş ve nem gibi çevresel etkenler ilerleyen senelerde bakımı da yetersiz hale getirecek zararlar oluşturur ve özellikle görselliğin ön planda olduğu mekanlarda ürün değişimini mecburi kılar.

WPC malzemeler ahşabın sahip olduğu bu zayıflıkları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiştir. Kısa vadede tekrarlayan bakım masrafları ve uğraşı ortadan kaldırarak keyifli ve masrafsız kullanım imkanı sunar. WPC ürünler, dış mekan dekorasyonu, peyzaj, kent mobilyaları ve çevresel ürünleri gibi bir çok tüketim alanında gönül rahatlığıyla kullanılır.

İstenilen renklerde üretime uygun olması ve kolay montaj özelliği ile WPC malzeme, müşteri isteğine uygun, çeşitli uygulamalar yapmayı ve zengin tasarım yelpazesi oluşturmayı mümkün kılar.

FAYDALARI NELERDİR ?

Kıymıklanma ve Çatlama Yapmaz

Anti Bakteriyel Yapı

Darbelere Karşı Dayanıklı

Su ve Nemden Etkilenmez

Çürümez

Boya Vernik Gerektirmez

Kaymaz Yüzey Sağlar

Tamamen Geri Dönüşümlü

Kolay Monte Edilir

Kolay Temizlenir

Doğal Kaynakları Korur

Kompozit deck sağlamlığı ile ilgili yaptığımız videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Oluklu modeller için tıklayın. Ahşap dokulu model için tıklayın. Detaylı bilgi almak için tıklayın.