• Kompozit Deck Kaplama
/ by /   Timbers Kompozit Deck / 0 comments

Deck Kaplama Nasıl Olmalıdır ?

Deck Kaplama Nasıl Olmalıdır ?

Deck Kaplama bir çok değişken noktaya sahiptir. Zeminin yapısı, karkas aralıkları, toprak zeminlerde kazık uzunluğu, deck yapısı, klips miktarı, deck sağlamlığı, deck rengi…

Bu listede yer alan detayları başlıklar halinde incelersek.

Deck Kaplamada Zemin Yapısı

Deck kaplamada zeminin yapısı alt yapıyı oluştururken önemlidir. Düz beton zeminlerde kompozit karkas kullanılabilir. Kompozit karkas en sağlıklı karkas uygulamasıdır. Kompozit karkaslar buldex vidayla yere sabitlenir burada önemli olan nokta beton zeminde izolasyon olmamasıdır. Vidalar izolasyon var ise zemini deldiği için izolasyonu bozabilir. İzolasyon olmadığından ve zeminde kot farkı olmadığından emin olunduğunda kompozit karkas kullanılabilir.

Eğer zeminde kot farkı varsa yada toprak bir zemine uygulama yapılacaksa demir karkas kullanılmalıdır. Yerin yapısına göre kot farkında göre bu demirler 20*40 2mm, 30*40 2mm, 40*40 2mm hatta 40*60 2mm kutu profiller olabilir. Boyalı demir yerine galvanizli demir de kullanılabilir. Galvanizli demir boyalı demire kıyasla 5 sene daha uzun ömürlü olabilir.

Deck Kaplamada Kazık Uzunluğu

Toprak zemine uygulama yaparken kullanılacak demir karkaslar toprağa çapraz şekilde çakılmış kazıklarla sabitlenmelidir. Çökmeye karşı garanti vermemizi sağlayan esas yapı bu kazıklardır. Kazıkların topağın yapısına göre uzunluğu ayarlanmalıdır. Sert topraklarda 40 cm kazıklar yeterli olabilirken yumuşan topraklarda 70-80 cm uzunluğuna kadar çıkabilirler. Eğer bu kazıklama işlemi sık yada yeterli uzunlukta yapılmazsa zeminde çökme olması kaçınılmazdır.

Deck Kaplamada Kompozit’in Yapısı

Deck kaplamada kullanılan kompozit deck’in yapısı ahşap ve plastik karışımdır. Kullanılan plastiğin cinsine göre fiyatta farklılıklar oluşabiliyor. Pvc bazlı kompozit deckler ve Polietilen bazlı kompozit deckler mevcuttur. Kullanım açısından kullanıcı için hissiyatta farklılık yaratmazken esas fark modelindedir.

Deck Kaplamada Sağlamlık

Deck kaplamada sağlamlığı belirleyen unsur yine alt yapıdadır. Alt yapıda karkas aralıkları 32 cm üzerine çıkarsa deck esneme ve hatta kırılma yapabilir. Klipsler her karkasa gelecek şekilde atılmalı ve her biri mutlaka vidalanmalıdır. Karkas sayısı azaltılarak masraftan kaçılabilir bu şekilde hem klips miktarı hem vida miktarı hem de demir miktarı azalırken maliyet düşer. Firma olarak Timbers Deck projelerinde kaliteden ödün vermez ve karkas aralarını projeden projeye uygun hale getirir. Kimi projelerde en fazla 32 cm olması gereken karkas araları 25 cm’e kadar düşürülür. Projelerimiz işçilik ve malzeme her şey dahil 5 yıl garantilidir.

Kompozit deck sağlamlığı ile ilgili yaptığımız videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Oluklu modeller için tıklayın. Ahşap dokulu model için tıklayın. Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Hangi Rengi Tercih Etmeliyim ?

Kompozit Deck seçimi yaparken mobilya renklerine dikkat edilmesini öneriyoruz. Ahşap tonlarında mobilyalar var ise kahveyi tercih edebiliriniz. Siyah, gri, antrasit yada beyaz renklerinde mobilyalar var ise antrasit önerimizdir. Buğday rengini ise çok ışık almayan ve dar bahçeler için öneriyoruz açık renkler daha ferah bir bahçe imkanı sağlar.

Renklerin Etkisi Nedir ?

Kahve

Doğallığın ve toprağın rengi olduğu için insana güven hissi veren bir renktir.

Buğday

Buğday rengi sarıya yakındır. Sarı, kişilerin öz güvenlerini doğru orantıda etkilediği gibi, yazı ve sıcağı anımsatan, insanlara mutluluk veren bir renktir. Parlaklığıyla dikkat çekici olduğu kadar, sarı, geçiciliğin de simge rengidir.

Antrasit

Antrasit grinin bir tonudur. GRİ: Genellikle diplomasiyi, dengeyi ve alçak gönüllülüğü ifade eder. Resmi daireler ve toplantılarda bu renk çok tercih edilir. Kalite ve oturaklılığı hissettirir.